„Jedu na Azorské ostrovy!“
„Jé, Azory, to je super! A kde to vlastně je?“
Takhle začínala většina našich rozhovorů, pokaždé když jsme řekly, kam na 5 měsíců odlétáme. A abyste i vy byli v obraze, kde to vlastně jsme, tady je pár informací o našem místě pobytu.
Ostrovy opředené legendami leží v Atlantském oceánu, 1500 km od Lisabonu a 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky. Díky této poloze se staly důležitým strategickým bodem. V minulosti sloužily jako zásobovací zastávka námořníků a pirátů, v novodobější historii jako místo přestupů či nouzových přistání letadel. Jedna z legend praví, že ostrovy pojmenovali první mořeplavci podle ptáka azora, tedy jestřába. Tento pták ale na ostrovech nikdy nežil, námořníci si ho spletli s mořským orlem.
Ostrovy jsou sopečného původu a leží na předělu africké, euroasijské a severoamerické tektonické desky. Díky tomu jsou zde častá zemětřesení a výskyt horkých minerálních pramenů a sopečných jezer také není výjimkou. Tektonický původ ostrovů ovlivnil i místní architekturu. Malebné domky místních občanů jsou postaveny z šedých lávových kvádrů. Nejvyšší horou je Ponta do Pico (2351 m n. m.), která je i nejvyšší horou celého Portugalska.
Na Azorech vládne mírné klina subtropického rázu se silnými větry. Vlivem Golfského proudu zde nejsou velké teplotní výkyvy, jako známe u nás. Teplota v létě se pohybuje kolem 25 °C, v zimě klesá až k 16 °C! Počasí je ale na ostrovech velmi nestálé. Fouká zde silný vítr, který neustále odhání a přihání mraky. Díky tomu poměrně často prší, v létě méně než v zimě.
Dostatek vláhy a úrodná černá půda tvoří ideální podmínky pro bujný růst vegetace. Všudypřítomné zelené pastviny, lesy, stromové aleje z ibišků či azalek nebo modré hortenzie tvořící živý plot podél silnic jsou toho jen důkazem. Zdejší půda je natolik plodná, že se zde dá pěstovat snad vše. Jsou tu vinice, jediné čajové plantáže v Evropě, pěstují se zde ananasy, banány, fíky, citrusy a mnoho dalšího.
Původně byly ostrovy velmi chudé na faunu, žili zde jen ptáci. Drobní živočichové připluli s námořníky, např. ježci. Dnes si zejména na sopečných svazích všimneme pastvin se zvláštním plemenem „divokých“ horských krav. Hovězí dobytek zde hraje i kulturní roli. Na ostrově Terceira se téměř každý víkend konají zápasy s divokými býky.
Obydlených ostrovů je celkem 9: Sao Miguel (756 km2), Pico (446 km2), Terceira (403 km2), Sao Jorge (246 km2), Faial (173 km2), Flores (143 km2), Santa Maria (97 km2), Graciosa (62 km2) a Corvo (17 km2). Žije zde pouze 250 tisíc stálých obyvatel. Hlavním městem je Ponta Delgada na ostrově Sao Miguel. Azory jsou autonomní oblastí Portugalska, úředním jazykem je portugalština a platí se zde eurem.
Mezi největší turistická lákadla patří pozorování delfínů a velryb poblíž ostrova Pico a vinařská krajina ostrova zařazená do seznamu UNESCO, historické UNESCO město Angra do Heroísmo na ostrově Terceira, termální koupaliště a čajové plantáže na ostrově Sao Miguel či větrné mlýny na ostrově Graciosa.
Azory toho ovšem nabízejí mnohem víc. O všech našich dobrodružstvích při objevování této evropské exotiky, se dozvíte zde, na našem azorském blogu, facebooku a instagramu. Koupily jsme si i selfie tyčku, takže o fotky nebude nouze a o veselé příhody taky ne :)
Nadační fond Modrý hroch
Rašínova 2, 602 00 Brno
IČO: 26973278
tel.: +420 542 210 562
e-mail: info@mise-hroch.cz
bankovní spojení: ČSOB, č. účtu: 197206466/0300